Кафедра «Морське та цивільне будівництво і архітектура» (МЦБА) була створена у вересні 2024 р. в результаті об'єднання двох випускних кафедр «Морські і річкові порти, водні шляхи та їх технічна експлуатація» (МРПВШіТЕ) і «Цивільна інженерія та архітектура» (ЦІтаА).

Науково-дослідна діяльність безперервно велася на цих кафедрах з дня їх існування і ведеться в даний час на кафедрі «Морське та цивільне будівництво і архітектура». За час свого існування на кафедрах постійно проводилася науково-дослідна робота, яка отримала високу оцінку фахівців в галузі гідротехнічного будівництва.

З 2023 року кафедра працює над темами науково-дослідної роботи «Інноваційні дослідження та розвиток воднотранспортних та гідротехнічних споруд» та «Моделі будівельних конструкцій, матеріалів та впливів». До 2023 року кафедра «МРПВШіТЕ» працювала над темою «Дослідження та вдосконалення конструкторсько-технологічних рішень гідротехнічних споруд».

    За результатами роботи над темами опубліковані три колективні монографії:
  • Розвиток методів проектування, будівництва та реконструкції гідротехнічних споруд. Частина 1: серія монографій/ [авт. кол. Дубровський М.П., Рогачко С.І., Бугаєва С.В. та ін.] за ред. М.П. Дубровського. - Одеса: КУПРІЄНКО СВ, 2019 – 138 с.: ISBN 978-617-7414-68-0.
  • Розвиток методів проектування, будівництва та реконструкції гідротхнічних споруд. Частина 2: серія монографій/ [авт. кол. Дубровський М.П., Рогачко С.І., Бугаєва С.В. та ін.] за ред. М.П. Дубровського. - Одеса: КУПРІЄНКО СВ, 2020 - 218 с.: ISBN 978-617-7414-94-9.
  • Дослідження та вдосконалення конструкторсько-технологічних рішень гідротехнічних споруд. Частина 1: серія монографій / [авт. кол. Дубровський М.П., Рогачко С.І., Бугаєва С.В. та ін.] за ред. М.П. Дубровського. - Одеса: КУПРІЄНКО СВ, 2021 - 135 с.: ISBN 978-617-7880-18-8.

НАУКОВІ ШКОЛИ

за галуззю знань за державним переліком науково-технічної інформації 19 Архітектура та будівництво

НАУКОВА ШКОЛА "ПОРТОВА, ПРИБЕРЕЖНА ТА ГЕОТЕХНІЧНА ІНЖЕНЕРІЯ"

Наукова школа кафедри «МРПВШіТЕ» була сфокусована на дослідженнях взаємодії морських гідротехнічних споруд із ґрунтовим середовищем і закладена у 20-му столітті працями завідувачів кафедри, професорів Шихиева Ф.М. і Яковлєва П.І. З початку 21 століття кафедрою завідував і всебічно розвивав наукову школу докт. техн. наук, професор, дійсний член Транспортної академії та Академії будівництва України М.П. Дубровський.

Засновники школи: Яковлєв Петро Іванович, докт.техн.наук., професор; Шихієв Фуад Максимовіч, докт.техн.наук., професор

Дубровський Михайло Павлович, докт. техн. наук, професор, завідувач кафедри «Морські та річкові порти, водні шляхи та їх технічна експлуатація»

У 2019 – 2021 р.р. на кафедрі «МРПВШіТЕ» під керівництвом д.т.н., проф. Дубровського М.П. виконані і успішно захищені в Спеціалізованій вченій раді ОНМУ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук: Петросяна В.М. «Визначення експлуатаційних параметрів воднотранспортних споруд типу «больверк»»; Оганесян В.Т. «Підвищення несучої здатності анкерних опор воднотранспортних споруд типу «больверк»; Калюжного О.В. «Вдосконалення технічної експлуатації воднотранспортних портових гідротехнічних споруд гравітаційно-пальового типу».

Наукова школа, заснована професором М. П. Дубровським, розвиває та вдосконалює методи досліджень взаємодії портових гідротехнічних споруд із ґрунтовим середовищем; розробляє та досліджує інноваційні конструктивно-технологічні рішення в галузі портової та шельфової гідротехніки. Дослідження з вивчення особливостей роботи деформованих підпірних стінок інженерних споруд, визначення бічного тиску ґрунту.

Наукову школу розвиває та вдосконалює докт. техн. наук, професор кафедри «Морське та цивільне будівництво і архітектура» С.І. Рогачко.

Станіслав Іванович Рогачко, докт. техн. наук, професор кафедри «Морське та цивільне будівництво і архітектура»

Основними напрямками його наукової діяльності є: хвильові та льодові навантаження на різні типи морських гідротехнічних споруд; захист підхідних каналів від занесення; розробка нових конструктивних рішень гідротехнічних споруд (нафтогазопромислових, огороджувальних, причалів, берегозахисних); участь в розробці концептуальних та реальних проектів морських гідротехнічних споруд і нормативних документів України.

Під науковим керівництвом С.І. Рогачка виконані і успішно захищені в Спеціалізованій вченій раді ОНМУ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук: Синиці Р. В. «Експериментально-теоретичне обґрунтування використання гідротехнічних огороджувальних споруд неповного вертикального профілю»; Панової І. М «Вплив вітрових хвиль на верхню будову морських гідротехнічних споруд».

Представники наукової школи:

№ п/п ПІБ, ступінь, звання Сфера наукових інтересів посилання на профіль в Scopus, Google Академії, ORCID
1 Дубровський Михайло Павлович, докт. техн. наук, професор
2 Станіслав Іванович Рогачко, докт. техн. наук, професор
3 Хонелія Натела Ніатовна, канд. техн. наук, доцент
4 Бугаєва Світлана Вікторівна, канд. техн. наук, доцент
5 Слободяник Ганна Валеріївна, канд. техн. наук, доцент
6 Литвиненко Вікторія Вікторівна, старший викладач
7 Дубравіна В.В., здобувачка ступеня доктора філософії
Здобувачі третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти
8 Лопатін Костянтин Олексійович
9 Карташов Богдан Валерійович
10 Мартинюк Микола Петрович
11 Шидер Олександр Іванович
12 Шидер Олександр Іванович

НАУКОВА ШКОЛА "СЕЙСМІЧНИЙ РИЗИК І СЕЙСМОСТІЙКІСТЬ БУДІВЕЛЬ І СПОРУД"

Засновники

Вячеслав Костянтинович Єгупов, доктор технічних наук, професор (1926-1997)

Костянтин Вячеславович Єгупов, доктор технічних наук, професор

Науковий керівник школи
д.т.н., професор Єгупов Костянтин Вячеславович.

Наукова діяльність

Одеська школа сейсмостійкого будівництва була створена професором Єгуповим В.К. за роки його роботи в Одеському інженерно-будівельному інституті (ОІСІ) з 1958 по 1968 р.р. Після 1968 р. основні роботи та наукова діяльність проводилась у Науково-дослідному інститут будівельних конструкцій (м. Київ), а потім - в Одеський інститут інженерів морського флоту (ОІІМФ / ОНМУ), де протягом 30 років очолюваний ним колектив співробітників активно розвивав та впроваджував сейсмологію. Після його смерті колектив очолив - професор Єгупов К.В. У 2005 році він був запрошений в Одеську академію будівництва та архітектури на посаду завідувача кафедрою. У 2015 р він повернувся до ОНМУ на посаду директора науково-дослідного інституту фундаментальних і прикладних досліджень, де були продовжені роботи з сейсмостійкого будівництва.

На сьогодні в Україні та в місті Одеса створений серйозний потенціал фахівців, які володіють техніками сейсмостійкого проектування і будівництва будівель і споруд. Робота школи сприяла розвитку методів проєктування будівель та споруд у сейсмічно небезпечних регіонах, а результати були отображені у затверджених нормативних документах, якими успішно керуються фахівці при розробці проектів. Доля особливу увагу у наукових дослідженнях слід приділити принципам проєктування об'єктів, що зводяться в складних інженерно-геологічних умовах (лесові ґрунти, високий рівень ґрунтових вод, катакомби, зсувні схили). Що є актуальним для Одеси та України у цілому.

Представники наукової школи:

№ п/п ПІБ, ступінь, звання Сфера наукових інтересів посилання на профіль в Scopus, Google Академії, ORCID
1 Єгупов Костянтин Вячеславович, д.т.н., професор
2 Безушко Деніс Іванович, к.т.н., доцент
Здобувачі третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти
3 Войтюк Анатолій Володимирович
4 Калюжна Марія Олексіївна
5 Тертичний Дмитро Григорович

На кафедрі «МЦБА» і по теперішній час здійснюється наукове керівництво здобувачів на здобуття наукового ступеня кандидата наук (доктора філософії, Ph.D).

На рахунку кафедри десятки запатентованих винаходів. Написанні колективні монографії, результати наукових досліджень публікуються у вітчизняних та закордонних наукових виданнях.

Сьогодні кафедра «МЦБА» виконує наукові дослідження в двох напрямках: морське гідротехнічне будівництво; будівництво та цивільна інженерія.
В напрямку морське гідротехнічне будівництво характеризується наступними темами досліджень:

  • Інноваційний розвиток портових, берегових та споруд континентального шельфу.
  • Розробка нових конструкцій морських гідротехнічних споруд різного призначення, методів їх розрахунків та способів зведення.
  • Дослідження стійкості шпунтових стінок підвищеної жорсткості.
  • Підвищення експлуатаційної надійності гідротехнічних споруд за допомогою сучасних геотекстильних матеріалів.
  • Дослідження взаємодії гідротехнічних споруд з ґрунтовою основою.
  • Аналіз результатів модернізації причальної інфраструктури портів України та підвищення ефективності їх роботи.

В напрямку будівництво та цивільна інженерія характеризується наступними темами досліджень:

  • Послідовність виконання робіт з сейсмічного мікрорайонування.
  • Розрахункові акселерограми для майданчику будівництва.
  • Вплив форми діафрагм жорсткості на період першої форми коливань монолітного безрігельного залізобетонного каркасу.
  • Типи вузлів в загальному розрахунку каркасів із застосуванням єврокод 3.
  • Вивчення впливу технологічних дефектів на властивості та надійність будівельних матеріалів.
  • Дослідження можливостей застосування динамічної геометрії geogebra при вирішенні графоаналітичних задач при дистанційному навчанні студентів.

Кафедра «Морське та цивільне будівництво і архітектура» має 2 сучасні лабораторії: «Навчальна лабораторія будівництва та цивільної інженерії» і «Навчальна лабораторія морського гідротехнічного будівництва». У навчальних лабораторіях кафедри регулярно проводяться експериментальні дослідження в яких беруть участь провідні науково-педагогічні працівники, здобувачі третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти, здобувачі першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівня вищої освіти.

«Навчальна лабораторія морського гідротехнічного будівництва»

Ґрунтовий лоток для дослідження взаємодії підпірних споруд з ґрунтом

Лоток для виконання досліджень гідротехнічних споруд

Гідрохвильовий лоток

«Навчальна лабораторія будівництва та цивільної інженерії»

Польова лабораторія для досліджень будівельних властивостей ґрунтів

Прес для випробування матеріалів на стиск і розтяг

Наверх

background