Кафедра «Морське та цивільне будівництво і архітектура» була створена у вересні 2024 р. в результаті об'єднання двох випускних кафедр «Морські і річкові порти, водні шляхи та їх технічна експлуатація» і «Цивільна інженерія та архітектура».

Історія кафедри «Морські і річкові порти, водні шляхи та їх технічна експлуатація» бере початок у 1918 р., коли при будівельному факультеті Одеського політехнічного інституту була заснована кафедра портобудівництва і гідротехнічних споруд. Нею керував відомий фахівець у сфері гідротехнічного будівництва, проф. Б. М. Кандиба.

Під час реорганізації системи вищої освіти у 1930 р. на базі Одеського політехнічного інституту було створено кілька відомчих вищих навчальних закладів, зокрема й Одеський інститут інженерів водного транспорту з гідротехнічним факультетом. Провідну кафедру «Водні шляхи і порти» очолив автор низки книг, присвячених морським портам, проф. О. Т. Федоров. Кафедра водних шляхів і портів продовжувала функціонувати у складі експлуатаційного факультету Одеського Водного. У передвоєнні роки нею завідував доц. Н. О. Тарапанов.

У 1945 р. після закінчення Другої Світової війни у складі Одеського інституту інженерів морського флоту був відновлений гідротехнічний факультет, а разом із ним його провідна кафедра морських портів. Її викладачі спочатку викладали всі дисципліни гідротехнічної спеціальності.

Організатором і першим завідувачем кафедри став проф. Ф. П. Винокуров, знаний фахівець у сфері гідротехнічного будівництва, гідравліки та гідрології моря. Він також приділяв велику увагу навчально-методичному оснащенню, заснував школу нелінійної механіки ґрунтів.

У 1948 р. загальна кафедра морських портів гідротехнічного факультету була розділена на три спеціальні та виокремилася у кафедру за назвою «Водні шляхи й порти». Протягом трьох років її очолював колишній головний інженер ЧорноморНДІпроекту, к.т.н., доц. Р. І. Гінсбарг. У науковому доробку цього вченого було 40 друкованих праць, присвячених будівництву, ремонту й експлуатації гідротехнічних споруд, зокрема й відома книга «Попередження аварій причальних споруд».

З 1951 до 1956 р. завідувачем кафедри працював к.т.н., доц. П. А. Воронов. Цей знаний учений пройшов шлях від інженера до головного інженера Головпівнічморшляху.

Упродовж 1956 – 1965 рр. кафедрою завідував Р. В. Лубенов. До роботи в ОІІМФі він працював на посаді головного інженера в Одеському порту (1945 –1950), де керував відновленням 11 причалів, рейдового молу, хвилелому, багатьох берегових будинків і споруд.

Протягом 1965 – 1977 рр. посаду завідувача кафедри обіймав д.т.н., проф. Ф. М. Шихієв - відомий вчений у сфері механіки ґрунтів, автор оригінальної праці, присвяченої кінематичній теорії тиску ґрунтів на гнучкі і тверді огородження.

З 1977 до 2000 р. діяльністю кафедри керував д. т. н., проф. П. І. Яковлєв. Знаний фахівець у сфері взаємодії гідротехнічних споруд із ґрунтовим середовищем. Випускник гідротехнічного факультету ОІІМФу, він понад 45 років пропрацював у цьому виші, пройшовши шлях від асистента до професора. Усе своє трудове життя він присвятив будівництву, підготовці інженерних кадрів і науці.

Викладачі кафедри «Водні шляхи і порти» 70-х років: в першому ряду зліва - направо – Яковлєв П.І., Морозов Д.К., Шихієв Ф.М., Гаращенко З.О., ЗасименкоА.А.; в другому ряду – Рудой Л.М., Тюрін О.П., Ковтун В.В., Міронов, Варгін М.М.

Зав. кафедрою, доктор технічних наук, професор П. І. Яковлєв

У 1993 р. кафедра отримала нову назву «Морські і річкові порти, водні шляхи та їх технічна експлуатація».

Професорсько-викладацький та інженерно-технічний склад кафедри МРПВШіТЕ 1994 року: стоять зліва-направо:доц. ВаргінМ.М., проф., зав. каф. Яковлєв П.І., с.н.с., Петросян В.М., д.т.н. Школа О.В., доц. Дубровський М.П., зав. лаб. КокоржицькийЛ.В., доц. РудойЛ.М., Богаченко В.О.

З 2000 року кафедру МРПВШіТЕ очолював д.т.н., професор Дубровський Михайло Павлович, дійсний член Транспортної академії і Академії будівництва України. Професор М. П. Дубровський активно брав участь у міжнародному співробітництві (спільні наукові та освітні проекти, експертиза проектів), викладав курси лекцій і проводив наукові семінари в Австралії, Данії, Польщі, Китаї, Германії, Люксембурзі, Австрії, Іспанії; нагороджений грантами європейських та міжнародних організацій за наукові дослідження. Його випускники та аспіранти працюють у багатьох підприємствах та фірмах воднотранспортних і будівельних галузей України, Європи, Близького Сходу і Південної Америки.

Професорсько-викладацький та інженерно-технічний склад кафедри МРПВШіТЕ в 2003 році: Зліва направо: сидять - доц. Петросян В.М., старші викладачі: КоблікВ.І., Золотова Т.І., Калюжна В.Є., к.т.н. Хонелія Н.Н., інж. Премілова О.А., інж. Риков П.І. Стоять – зав. лаб. Кокоржицький Л.В., лаб .Палашкевич А.А., зав. каф., проф. Дубровський М.П., доц. Варгін М. М., ас. Литвиненко В.В., лаб. Долінська Н.Б., доц. Бугаєва С.В.

Кафедра МРПВШіТЕ регулярно залучалася найбільшими портами України до серйозних науково-технічних досліджень і конструкторсько-технологічним розробкам: виконані роботи по створенню стратегії розвитку Одеського морського торгівельного порту, розроблена стратегія розвитку причального фронту Морського торгівельного порту Южний, проведено консалтинг щодо гідротехнічних об'єктів портів Чорноморськ, Миколаїв та інш.

Кафедра «Цивільна інженерія та архітектура» була створена у 2021 році у зв'язку з відкриттям нової спеціальності 191 Архітектура та містобудування в результаті розширення кафедри «Інженерні конструкції та водні дослідження» (ІКВД). Кафедри ІКВД була сформована у 1996 на базі трьох кафедр: «Будівельне виробництво та інженерні конструкції» (очолював професор П.С. Нікеров) і "Гідравліка і водні дослідження" (очолював доцент О.П. Тюрін). У 2012 році до складу кафедри ІКВД увійшла кафедра «Інженерної і комп’ютерної графіки», яку очолювала д.пед.наук, проф. М.Ф. Юсупова. Кожна з них має багату історію становлення та розвитку.

Кандидат технічних наук, професор П.С. Нікеров

кандидат технічних наук, доцент О.П. Тюрін

доктор технічних наук, професор С.Ф. Клованич

П.С. Нікеров був учасником багатьох міжнародних симпозіумів, науково-технічних конференцій та конгресів з судноплавства, постійним членом міжнародної асоціації з гідравлічних досліджень.

О.П. Тюрін був прекрасним лектором та педагогом. Його науково-дослідна робота була пов'язана з боротьбою із забрудненнями моря нафтопродуктами, були розроблені серії малогабаритних нафтозбірних пристроїв, що володіють перевагами перед відомими аналогами, всі вони пройшли патентну експертизу. Досвідчений зразок нафтозбірного судна збудовано на Ізмаїльському СРЗ.

Багато років кафедру «Інженерні конструкції та водні дослідження» очолював С.Ф. Клованич, доктор технічних наук, професор, академік академії будівництва України. Напрямом наукових досліджень є будівельна механіка залізобетону та конструкцій, є відомим фахівцем у галузі чисельних досліджень споруд та основ.

О.П. Тюрін був прекрасним лектором та педагогом. Його науково-дослідна робота була пов'язана з боротьбою із забрудненнями моря нафтопродуктами, були розроблені серії малогабаритних нафтозбірних пристроїв, що володіють перевагами перед відомими аналогами, всі вони пройшли патентну експертизу. Досвідчений зразок нафтозбірного судна збудовано на Ізмаїльському СРЗ.

Багато років кафедру «Інженерні конструкції та водні дослідження» очолював С.Ф. Клованич, доктор технічних наук, професор, академік академії будівництва України. Напрямом наукових досліджень є будівельна механіка залізобетону та конструкцій, є відомим фахівцем у галузі чисельних досліджень споруд та основ.

Склад кафедри ІКВД у 2004 р. Зліва направо: стоять – ст. викладач Печко Е.М.; доцент Бурячок В.В., к.т.н.; зав. лабораторією Яцун В.Г.; зав. лабораторією Катана А.В.; ст. лаборант Шулеко О.В.; лаборант В.В. Вишняків; асистент Мироненко І.М.; сидять – лаборант Остапішина І.А.; ст. викладач Федорова Є.Ю.; професор, д.т.н. Клованич С.Ф. – завідувач кафедри; ст. викладач Косяк С.В.

Структура і динаміка розвитку кафедри визначається вимогами сучасного ринку праці в Україні. Кафедра «Морське та цивільне будівництво і архітектура» є випускаючою за спеціальностями 191 «Архітектура та будівництво», 192 «Будівництво та цивільна інженерія» та 194 «Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології».

Основними напрямами професійної діяльності кафедри є: навчальна, наукова, методична, організаційна та виховна робота, що здійснюється у процесі викладання навчальних дисциплін, передбачених освітньо-професійними програмами підготовки фахівців відповідних освітньо-кваліфікаційних рівнів, навчальними планами та повсякденній діяльності кафедри.

Кафедра «Морське та цивільне будівництво і архітектура» має 2 сучасні лабораторії: «Навчальна лабораторія будівництва та цивільної інженерії» і «Навчальна лабораторія морського гідротехнічного будівництва».

Кафедра «Морське та цивільне будівництво і архітектура» співпрацює з науково-дослідними та виробничими установами. В процесі співпраці розглядаються актуальні питання, що пов’язані з гідротехнічним та цивільним будівництвом.

Науково-педагогічні працівники кафедри приймають участь у міжнародних конференціях, написанні колективних монографій, публікують результати наукових досліджень у вітчизняних та закордонних наукових виданнях.

Склад кафедри «Морське та цивільне будівництво і архітектура»: Зліва направо: стоять – д.т.н., проф. Дубровський М.П., к.т.н., доц. Слободяник Г.В; ст. лаб. Кратко В.М.; к. арх., доц. Моргун О.Л.; к.т.н., доц. Безушко Д.І.; к. арх., доц. Романова О.В.; ст. лаб. Андреєва А.І.; доцент ОНМУ Калюжна В.Є.; зав. лаб. Кокоржицький В.Л.; ст. лаб. Долинська Н.Б.; к.арх., доц. Мещеряков В.М.; д.т.н., проф. Рогачко С.І.; лаб. Рибалкина Н.Ю.; к.т.н., доц. Адамчук М.В.; сидять - к.т.н., доц. Мироненко І.М.; ст.викл. Литвиненко В.В.; к.т.н., доц., зав. кафедри Хонелія Н.Н.; к.т.н., доц. Федорова К.Ю.; к.г.н., доц. Андреєвська Г.М.; к.т.н., доц. Бугаєва С.В.

Завідувач кафедри «Морське та цивільне будівництво і архітектура»

Хонелія  
Натела Ніатовна
 

доцент, кандидат технічних наук

 

Режим роботи кафедри «Морське та цивільне будівництво і архітектура»

понеділок – п'ятниця: 8.30 – 17.30

технічна перерва: 12.00 – 13.00

Контакти кафедри «Морське та цивільне будівництво і архітектура»

Адреса: 65029, г. Одесса, ул. Мечникова, 34, каб. 215, ОНМУ

Телефон: +38(067)718 87 59

Наверх

background