У довоєнні роки кафедру фізичне виховання ОІІВТ (Одеського інституту інженерів водного транспорту) очолював А. О. Муратов. На початку Великої Вітчизняної війни він у званні капітана пішов на фронт, а в 1945-ому вже був командиром дивізії у званні генерал-майора.

Протягом кількох років роботою кафедри керував майстер спорту В. І. Агарков. Згодом на цій посаді його змінив Г. Д. Чайников – відомий гандболіст, завдяки зусиллям якого в Одесі сформувалася плеяда майстрів спорту у цьому виді. Після нього завідувачами кафедри були Ю. Ф. Курунков, А. С. Фролов, Л. М. Моргун.

Під керівництвом майстра спорту з веслування на байдарках і каное Л.М. Моргуна ст. викладач, майстер спорту Микола Олександрович Дубенко та студенти-веслярі прибудували до ігрового залу інституту зимовий гребний басейн, у якому також підвищували свою майстерність кращі веслярі міста.

Викладачі кафедри фізичного виховання і спорту завжди працювали заради того, щоб Одеський інститут інженерів морського флоту був одним із лідерів студентського спорту не тільки в Одесі. Так майстер спорту зі штанги О. Д. Волошин та ст. викладач, тренер із легкої атлетики Є. О. Смик, який пропрацював у цьому вищому навчальному закладі близько 50 років, майже все своє життя присвятили вихованню десятків спортсменів. С. Ю. Русінович на базі інститутської баскетбольної команди створив збірну міста Одеси й підготував кількох майстрів спорту, а ст. викладач Л. І. Розенберг близько 40 років тренував жіночу й чоловічу волейбольні збірні.

Під керівництвом ст. лаборанта, тренера з плавання П. К. Палайтіса студент-плавець Юрій Воробйов став кандидатом у майстри спорту. На кафедрі також викладали майстри спорту: ст. лаборант, тренер із боротьби П.В. Тюлєнєв, ст. викладач, тренер зі стрільби О. М. Гвоздкова, ст. викладач, кількаразовий чемпіон Спартакіади народів СРСР, тренер із чотирьох видів боротьби, шахів і городків О. Н. Шаповал.

Важко переоцінити досягнення завідувача кафедри К. М. Прохоровича (1975–2002) — виняткового спортсмена: футбольного воротаря, боксера, майстра з вітрильного спорту. Під його керівництвом інститут став лідером студентського спорту. Нині баскетбольна жіноча команда виступає у вищій лігі України, а волейбольна жіноча команда — призер серед вузівських збірних України.

У 2012 р. відсвяткувала своє 60-річчя вітрильна секція ОНМУ. Загалом в історії вітрильного флоту інституту умовно виділяють три періоди:

  • 1953–1970 рр. — закладена основа флоту: придбані дві яхти класу Дракон і шість швертботів різних класів, відкрита вітрильна секція;
  • 1971–1990 рр. — придбано 18 крейсерсько-перегонових суден різних класів, значно розширилася вітрильна секція — вона об’єднувала більше 100 осіб;
  • з 1991 р. до нашого часу — відсутність нових надходжень яхт (в експлуатації залишилися п’ять суден), зменшення кількості учасників вітрильної секції.

З 50-х рр. ХХ ст. та в наступні роки тренерські обов’язки з вітрильного спорту виконували викладачі кафедри фізичного виховання та спорту: П. К. Палайтіс (1953–1958), Б. П. Семенов (1958–1964), А. А. Накльовкін (1965–1967), К. М. Прохорович (1968–2007), С. Б. Кисельов (2008–2012) За весь період свого існування вітрильна секція університету виховала більше 50 яхтових капітанів та 20 майстрів спорту СРСР і України. Співробітники та студенти ОІІМФ-ОНМУ завжди складали велику частину збірної команди Одеської області та посідали призові місця на всесоюзних, республіканських і всеукраїнських змаганнях.

Найбільш відомі та титуловані швидкісні судна інституту: швертбот «Аквамарин» (1964–1974) — чемпіон і призер всесоюзних та республіканських змагань; крейсерсько-перегонові яхти: «Олександр Грін» (1972–1986) — кількаразовий переможець і призер Кубка Чорного моря; «Садко» (1975–2012) — кількаразовий призер Кубка Чорного моря і Кубка портів Чорного моря; «Гриф» (1976–2008) — кількаразовий переможець і призер Кубка Чорного моря й Кубка портів Чорного моря, першості УРСР, Егейських ралі (Греція), Кіклади-98 (Греція) і Болгарських екорегат; «Ариэль» (1980–2012) — кількаразовий переможець та призер Кубка Чорного моря і Кубка портів Чорного моря, чемпіон України 2012 р.; «Одиссей» (1987–2012) — кількаразовий переможець і призер Кубка Чорного моря й Кубка портів Чорного моря, срібний призер Чемпіонату України.

Щорічно відповідно до навчальних планів і програм на яхтах проходять практику 50-80 студентів судномеханічного факультету. Члени вітрильної секції Одеського національного морського університету беруть активну участь у житті вітрильної громадськості Одеської області: входять до складу президії ООФПС, працюють на курсах із підготовки кермових та яхтових капітанів ООФПС на базі ОНМУ, посідають призові місця на регіональних і всеукраїнських регатах, широко використовують новації технічного прогресу.

З 2002 до 2004 року кафедру фізичного виховання та спорту очолював Ф.Ф. Терзі.

У 2004 р. її завідувачем став гідний приймач К. М. Прохоровича, заступник зі спортивно-масової роботи, ст. викладач, голова спортивного клубу університету Володимир Григорійович Ткачук.

Університет має потужну базу для занять фізичною культурою. До розпорядження студентів — зали для ігор, важкої атлетики, боротьби, аеробіки, настільного тенісу, тир, тренажерна зала, вітрильний флот.

З 2015 р. і по теперішній час кафедру очолює старший викладач, майстер вітрильного спорту, майстер спорту міжнародного класу з плавання Кисельов Сергій Борисович.

Керівництво університету приділяє багато уваги розвитку спорту, виділяє необхідні кошти для участі університетської молоді у змаганнях різних рівнів тощо. Основні зусилля колективу кафедри спрямовані на залучення до масових видів спорту якнайбільшої кількості студентів і працівників університету. Щорічно в університеті проводяться три спартакіади: для студентів-першокурсників, Міжфакультетська (з 14-16 видів спорту) і спартакіада «Здоров'я» для співробітників університету (з семи видів спорту).

На кафедрі “Фізичне виховання та спорт” працює 10 викладачів та 5 співробітників навчально-допоміжного складу, з них 2 майстри спорту Міжнародного класу, 5 майстрів спорту.

Завідувач кафедрою "Фізичне виховання та спорт"

Кисельов 
Сергій Борисович
 

старший викладач, Майстер спорту Міжнародного класу з плавання, Майстер спорту з вітрильного спорту, старший технічний інспектор Вітрильної федерації України, Віце-президент Вітрильної федерації Одеської області

 

Режим роботи кафедри «Фізичне виховання та спорт»

понеділок – п'ятниця: 8.30 – 17.30

технічна перерва: 12.00 – 13.00

Контакти кафедри «Фізичне виховання та спорт»

Адреса: 65029, м. Одесса, вул. Мечникова, 34, спортивний комплекс ОНМУ

Телефон: + 38 (048) 7281352; +38 (048)7281353.

Наука

Menu
Наверх

background